GO UP
Image Alt

Austraaliasse

KUIDAS JÄÄDA AUSTRAALIASSE KAUEMAKS

Kui oled nautinud oma aega Austraalias ning kutsud seda juba teiseks koduks, siis on palju erinevaid võimalusi, kuidas jääda Austraaliasse pikemalt. Järgnevalt toome mõned näited.

Skilled Independent Visa (subclass 189)

Kui tahad saada Austraalia kodanikuks, siis skilled viisa võib olla sulle, kui omad erilisi oskusi, mis vastavad viisa nõuetele.

See viisa on mõeldud inimestele, kelle oskustest on Austraalias puudus. Viisa taotlemise protsess on küll natukene pikk ja keeruline, kuid seda väärt. Viisa saamiseks nõutakse sinult oskuste tõestamist ning kogemust. Üldiselt nõutakse erialast haridust ning varasemat töökogemust. Lisaks pead olema alla 45-aastane ning saama kokku nõutud punktid (haridus, kogemus, vanus jms). Kui inglise keel ei ole sinu emakeel, siis pead tegema ka IELTSi testi.

 

 

Viisa saamine võib võtta kuni 12 kuud, kuid positiivse vastuse puhul võid sa koheselt emigreeruda ning lisaks võtta kaasa oma elukaaslane ning lapsed. Oskustööliste nimekiri muutub pidevalt. Kui sinu eriala hetkel ei ole, siis kontrolli seda aeg-ajalt uuesti. Näiteks saavad selle viisa lihtsasti erinevad insenerid ning meditsiinivaldkonna töötajad.

Tutvu lähemalt: https://www.border.gov.au/Trav/Visa-1/189-/Skilled-Independent-visa-(subclass-189)-document-checklist

Tööandja sponsorviisa

Üks populaarsemaid viisasid backerite seas jäämaks pikemalt Austraaliasse. Viisa eeldab, et sa töötad teatud oskusega erialal ning et sinu tööandja on valmis hakkama sinu viisasponsoriks. Sponsorviisaga kaasneb tööleping, millega tööandja  peab iganädalaselt maksma sulle kindla summa, olenemata töötatud tundide arvust. Lihtsustatuna esitab tööandja sinu kohta avalduse ning tõestab sinu oskusi ja vajadust. Lisaks pead vastama tervisenõuetele ning oskama heal tasemel inglise keelt. Kui sul on kindel soov leida sponsorit, siis on soovitatav alustada juba varakult ning mitte jätta otsinguid viimasele minutile. Näidet sponsorluse saamisest võib lugeda ka Jake blogist http://kotidselga.blogspot.com.au/2015/08/austraalia-sponsorlus-check.html

Kui sinu tööandja ei saa ise mingil põhjusel olla sponsoriks, siis on võimalus kasutada ka agentuure, kes seda tööandja eest teevad. Teoorias oleksid siis sponsoreeritud agentuuri poolt ning palgatud alltöövõtjaks oma tööandja juurde. Palka maksaks sulle sellisel juhul agentuur.

Loe rohkem: https://www.border.gov.au/Trav/Visa-1/186-

Alusta ettevõtlusega

Kui oled järgmine Richard Branson ning sul on miljoni dollari idee (päris miljon ei pea olema), siis üks võimalusi on alustada oma ettevõtlusega ning see võib anda sulle võimaluse jääda Austraaliasse. Nagu iga riik on ka Austraalia huvitatud välisinvesteeringutest ning edukatest äridest. Sellise variandi puhul on tegemist kahesammulise protsessiga. Esimesel etapil antakse sulle teatud aeg äri sisseseadmiseks ajutise tööloaga ning pärast seda (tavaliselt 4 aastat), kui toodad piisavalt käivet või oled loonud piisavalt töökohti, võid saada kodakondsuse. Miinuseks on see, et viisa saamine on suhteliselt keeruline, õige viisatüübi leidmiseks tuleks eelnevalt kindlasti viisa agendiga suhelda.

 

Kooselu või abielu 🙂

Kui oled leidnud oma armastuse austraalase näol, siis on võimalik, et saad taodelda partnerviisat. Selleks tuleb oma suhet/abielu tõestada. Haarata endale esimene austraalane pole kõige parem idee, sest tavaliselt peaksite koos olema olnud vähemalt 12 kuud ning teid peaks siduma asjad nagu pangakonto, arved, pildid koos, lennupiletid, puhkusereisid jms.

Kui tegemist on reaalse suhtega ning olete koos olnud vähemalt 12 kuud, siis see on üks lihtsamaid viise viisa saamiseks. Esialgu antakse sulle 2-aastane ajutine elamisluba ning peale 2 aastat, kui olete veel koos on võimalik taotleda pidevat elamisluba.

 

Tudengiviisa

Kui soovid Austraalias õppida, siis see võib olla õige viisa sinule. Seda võimalust kasutavad paljud eestlased, et Austraaliasse pikemalt jääda. Osasid koole kutsutakse isegi viisakoolideks, kuna neil on lihtsad õppekavad, kohal peab käima ainult korra nädalas ning ka hind on võrreldes teiste koolidega soodne. Tudengiviisa lubab sul ühtlasi ka 20 tundi nädalas tööd teha, kuid reaalsuses sõlmitakse tööandjaga tihti erinevaid kokkuleppeid. Viisat ei saa niisama taotleda, vaid tuleb eelnevalt reaalselt kooli sisse astuda ning ühtlasi ka semestritasu maksta. Lisaks tuleks meeles pidada, et ka koolis tuleb reaalselt käia, sest migratsiooniamet võib alati uksele koputada. Peale kooli lõpetamist on aga Austraalias lihtsam endale püsivat sponsorit leida, kuna omad Austraalia haridust ning ühtlasi oled ka pikemalt sellel maal juba elanud.

Uuri targematelt

Kui sinu plaan Austraaliasse jääda on tõsine, siis alusta planeerimist juba varakult. Uuri ja küsi targematelt. Sa pole kindlasti esimene ega viimane, kellel selline plaan on. Paljud eestlased on juba aastaid Austraalias elanud ning samasugused protsessid läbi käinud ning oskavad täpsemalt nõu anda. Jäta Working Holiday viisa ajal endale piisavalt aega, et otsida võimalikke tööandjaid või suhelda kogemustega inimestega. Süsteem võib alguses keeruline tunduda, kuid mida rohkem uurid, seda rohkem hakkad ka aru saama, kuidas enda eesmärk ellu viia.

Viimase asjana:  kui su viisa lõpeb, ära jää ebaseaduslikult Austraaliasse, sest sellisel juhul satud viisatingimuste rikkujate listi ning sead enda edasised võimalused Austraalia või näiteks USA viisat saada tõsise ohtu. Sobivat viisat saab ka Austraaliast väljaspool taotleda. Ühtlasi ära karda kasutada viisadega tegelevaid agente, neil on suurem kogemus.

NB! Viisade tingimused ning info muutub pidevalt, seega meie ei vastuta info ajakohasuse eest. Postitus on pigem informatiivne ning soovitame alati esimese allikana arvestada Austraalia Migratsiooniameti lehte (Department of Immigration).

Edu!

Leave a Reply