GO UP
Image Alt

Austraaliasse

Ära tee neid vigu kui Austraaliasse tööd lähed otsima

Oled seljatanud pika lennureisi teise maailma otsa. Emotsioonid on laes, eriti ärevus ning adrenaliin kõige teadmatu osas. Lennureis teisele poole maailmakera- selles kõige otsesemas mõttes- on põnev kuid ka väga kurnav, kuid reaalsus hakkab õlale koputama varem kui oodatagi oskad. Ka austraallased ütlevad ‘Time flies when you’re having fun’. Järgnevalt jagame mõned nipid, et sinu seiklus teisele poole maakera algaks võimalikult sujuvalt. Ja see kõige esmane samm on töö otsimine.

Ära viivita töö otsimisega

Isegi olenemata sellest elevusest ja ootusärevusest ning kõigest muust huvitavast, peab esimese asjana korda ajama kõige olulisema- sissetuleku. Raha ei kasva puu otsas ning ka Austraalias hakkama saamiseks on vaja raha. Paljud reisivad Austraaliasse suure illusiooniga, et suurte palkadega farmitööd, huvitavad pakkumised ning unistuste töökohad ootavad neid juba lennujaamas hõbekandikul. Kuid tegelikkuses küsi endalt: “Kuidas ja kui kaua võtab töö otsimine aega kodumaal?”. Reaalsus on tegelikult see, et pead samamoodi tulema ja endast 100% andma, et üks tööandja sind kui väärilist töötajat näeks. Väga ahvatlev on maanduda oma sihtkohas, kotid maha panna ja surfata kuni isu täis saab. Samal ajal aga pangakonto kahaneb, sest igaks liigutuseks on igas riigis vaja ka rahalisi vahendeid. Kuluta targalt ning tegutse kohe selle nimel, et ei peaks kodustelt rahalist abi paluma hakkama.

Times flies when you’re having fun!

Vii end kurssi kohalike seaduste ja kõige muuga mis puudutab töösuhte loomist

Kultuurilised erinevused, maksud, superannuatsioon, meditsiinikindlustus, töölepingud ja veel palju muud. Kogu nimetatu tundub nagu suur amps informatsiooni, kuid iga viimne kui üks neist on äärmiselt olulised töösuhte loomisel ja hoidmisel. Kui võrrelda Eestit ja Austraaliat, siis nii maksudes kui ka superannuatsioonimaksete osas on väga palju erinevusi, millega ennast kurssi viia. Ka meditsiinikindlustus on väga oluline osa töösuhtest, sest nagu eelmises blogipostituses Parima palgaga backpackerite töökohad Austraalias aastal 2024 sai mainitud, siis enamus WH viisaga töötavaid inimesi palgatakse casual lepinguga. See tähendab ka, et tööandja ei ole kohustatud sulle pakkuma haigusepäevi. Ning samal ajal on ka meditsiiniline abi väga kallis. See tähendab, et haiguse korral kaotad sa nii sissetuleku kui ka kamsad üsnagi kopsakaid summasid meditsiiniliste teenuste katmiseks. Rangelt soovituslik on seetõttu teha endale reisikindlustus, mille kohta leiad väga palju kasulikku infot siit. Ka maksude ja maksutagastuse kohta leiad infot meie kodulehelt. Maksude osas tuleb mainida, et oluline on avada oma superannuatsioonifond ise mitte lasta esimesel tööandjal avada konto nende endi poolt valitud fondi. Nii saad kindel olla, et kogu sinu superannuatsioonimaksed laekuvad ühte fondi ning sul on täpne ülevaade oma finantside kohta.

Raha paneb rattad käima. Kuid rattad tuleb muretseda esimesel võimalusel

Osta auto. Soovitame kindlasti varuda vahendeid oma isikliku auto ostmiseks. Või kui plaanid reisida grupina, siis osta auto kasvõi kamba peale. Auto ostmiseks võid kasutada nii Facebook Marketplace’i, carsales.com.au või sõpru-tuttavaid. Austraalia on ääretult suur manner ning ühest sihtkohast teise saamiseks, seiklemiseks ning ka töötamiseks ja tööle saamiseks on vaja autot. Esimese hoona tundub see suur investeering, kuid see investeering avab väga palju uksi nii tööalaselt kui ka seiklemiseks. Suurem enamus farme asub väga eraldatud regionaalsetes piirkondades ning outbackis, kus ühistranspordi võimalus puudub. Seega on vaja leida muu võimalus, et ennast igapäevaselt tööle organiseerida. Töökoht võib asuda kilomeetrite kaugusel sinu elukohast. Samuti ka linnas töötades peab arvestama, et suurlinnad on väga laialivalguvad ning ühest linna äärest teise võib olla isegi 100km. See tundub ebareaalne kellelegi kes tuleb väikesest Eestist. Kuid nagu üks korralik aussie ütleks: “It’s just down the road” või “It’s just a stroll down the highway”. Yeah, righto mate! Ja kindlasti ei taha sa raisata oma vabu päevi kodus istumisele, sest sul ei ole kuidagi võimalik imetlusväärseid matkaradu uudistama minna või rannapäeva nautida ja kõikidele kodustele kadestusväärseid pilte saata.

It’s just down the road..

Nael kummi.. või kaigas kodarasse. Kuid soovitame jalgrattaga neid suuri seiklusi pigem mitte ette võtta.

Hoia silma peal ka meie järgmistel postitustel, kus jagame kasulikku infot Austraalias oma äri alustamise kohta.