GO UP
Image Alt

Austraaliasse

Kuidas Austraalias oma äri alustada ning edukalt head raha teenida

Austraalia ei ole kuulus vaid selle kaunite liivarandade, metsiku looduse ja unikaalse elustiili pärast. Sellele kõigele lisaks võib ka öelda, et Austraalias on igasugused rahateenimise võimalused tegelikult lõputud. Alates koertepesulast kuni kulleriteenusteni- cashi liigub kõikjal! Tuleb vaid enda nišš leida ning härjal sarvist haarata. Kuid millest siis ennekõike alustada?

Sa ei saa läbi kukkuda, kui sa just alla ei anna.

Abraham Lincoln

Kes ei riski see šampust ei joo

Me kõik elame ju vaid korra. Paljudel inimestel on meeletu hirm läbikukkumise ees, kuid tõesti – keda kotib!? Pealehakkamine on ühe eduka ärimehe/ärinaise jaoks juba pool võitu. Isegi läbikukkumine on ju tegelikult võit, sest päeva lõpuks oled sa siiski elutarkuse võrra rikkam. Oled targem, õpid vigadest ja alustad uuesti!

Kui sa tunned, et võib-olla äri alustamine on sinu jaoks, siis igal juhul tee proovi. Austraalias on imelihtne raha teha ka väga tavaliste oskustega- kas selleks on siis koristamine, ehitusalased oskused, armastus loomade vastu (koertejalutaja/ loomade hoidja/ mobiilne pesula jms) või hoopiski turundus, reklaam, film, fotograafia… Kõigile ja kõigele on Austraalias oma koht, pead lihtsalt sinna tee looma.

Esimeseks sammuks on valida, millises juriidilises vormis äri alustada.

Vali endale sobivaim ettevõtlusvorm. Vihje: tee kodutöö sole traderi kohta

Järgnevast tabelist business.gov.au lehelt leiad võrdlustabeli erinevate ettevõtlusvormide osas:

Sole traderPartnershipCompanyTrust
CostLowMediumMedium to highHigh
Complexity of setting upSimpleModerateComplexHighly complex
Tax obligationsLowLowMediumHigh
Legal obligationsLowLow to mediumHighMedium
OwnerYouYou and your partnersCompany shareholdersTrustee
Responsibility for business decisionsYouYou and your partners shareThe director(s)Trustee
Responsibility for debts or lossesYouYou and your partners shareGenerally, the companyTrustee
Separate bank account neededNoYesYesYes
Extra administration and reportingNoYesYesYes

Äärmiselt oluline on aru saada ja teada täpselt, milline ettevõtlusvorm on just see õige ning millised õigused ja kohustused sellega ka kaasnevad. Nagu ka Eestis, siis igasuguse äri ajamine hõlmab endast väga palju infot ning ettevõtjana pead sa olema ennast harinud kõikvõimalike nüansside osas.

Peame siinkohal mainima, et erinevalt Eestist on Austraalias väga levinud ja kasulik olla lihtsalt Sole Trader (FIE). Sole Traderi registreerimiseks ja äri alustamiseks on sul vaja minimaalseid vahendeid. Registreerimine on väga lihtne ja tasuta ning seda saab teha siin. Ära kindlasti lange igasuguste agentide ja veebilehtede küüsi, kus peab sole traderiks registreerimise eest maksma. Registreerides saad sa endale ABNi (Australian Business Number), mille alusel saad tegeleda oma raamatupidamisega, maksude maksmisega ning saad ka endale eraldi ärinime registreerida. Selle ettevõtlusvormi üheks magusaimaks osaks on see, et kõike saab kuludesse kanda. Kõige all mõtleme me sinu isiklikku renti, kütet, telefoniarved, riided (muidugi bikiine vast ehitajana kuludesse ei kanna).

Samas Company ehk siis Pty Ltd (Eesti osaühing) registreerimiseks peab olema üks juhatuse liikmetest Austraalia püsielanik (permanent resident). Registreerimistasu on veidi üle 600 AUD kui teha seda internetis ise. Kui sa ei ole veel püsielanik, siis saab ka loophole’ide kaudu Pty Ltd registreerida, kuid selleks pead sa minema raamatupidaja juurde, kes sellega sinu eest tegeleb ning kulud on 1500-2000 AUD vahemikus. Alustava ettevõtjana on see täiesti ebavajalik kulu ning raha, mille saaksid investeerida hoopis olulisematesse kanalitesse.

Mis puudutab ärinime, siis sole traderina ei ole üldse vaja raha kulutada nime registreerimisele, sest alguses on ka täiesti okei opereerida oma isikliku nime alt.

https://sinureisikindlustus.ee/ – parim Austraalia reisikindlustus backpackeritele

Tunne Austraalia maksusüsteemi

Austraalia maksuametiks on ATO (Australian Taxation Office). Olenevalt ettevõtlusvormist pead sa ka teadma, millised on sinu maksukohustused. Kas sa sa oled käibemaksukohuslane? Käibemaksu ei pea sa sole traderina registreerima ega maksma kuni su sissetulek ületab 75K aastas. Lisainfot GST kohta leiad siit.

Kindlasti leia endale usaldusväärne raamatupidaja, kes aitab sind kõikide maksudega seonduvate küsimustega. Jällegi- sole traderina saad sa oma makse deklareerida ka ise ning sellega suure raha kokku hoida.

ATO lehele pääsed sa mygov lehel, kus tuleb teha endale kasutaja ning ühes kohas on sul hea ülevaade nii oma isiklike maksude, äri deklaratsioonide ja ka superannuatsiooni kohta. Samalt lehelt saad algselt riiki sisenedes taodleda ka oma TFN (Tax File Number).

Networking! Networking! Networking!

Äärmiselt lihtne on endale kliente ja tööd leida lihtsalt suhtlemise teel. Austraalias elades leidsin ise, et turundusele sole traderina praktiliselt raha kulutama ei peagi. Pead lihtsalt olema enesekindel selle osas, mis teenust sa pakkuda soovid, suu lahti tegema ja inimestege lihtsalt rääkima ning raha tuleb.

Suust suhu info liigub uskumatult kiiresti ja kui austraallaste chitchat ja small talk millekski üldse hea on, siis seda kindlasti kontaktide loomiseks. Ole avatud, tee inimestega juttu, uuri maad sotsiaalmeedia gruppides ning tee oma tööd uhkusega. Hea kvaliteetse teenuse eest on austraallased nõus maksma väga kõrget hinda ning neil ei ole kunagi probleemi seda teenust ka kõikidele sõpradele-tuttavatele soovitada. Enne kui sa arugi saad on sul klientuur kasvanud nii suureks, et ei jõua seda tööd äragi teha!

Ära kardan väljakutseid – neist saab vaid õppida ning elutarkust omandada!

Austraalias edukalt äri ajamiseks ei pea seega olema taskus ei suuri summasid esmaseks investeeringuks ega ka mingit erilist kraadi. Vaja läheb vaid nutikust, pealehakkamist, motivatsiooni ning ühte tugevat eestlase hinge.