GO UP
Image Alt

Austraaliasse

Farmitööd Austraalias

Farmitööd Austraalias

Selles postituses räägime kõigest, mida pead teadma, kui plaanid Austraalia viljakoristuses kätt proovida. Austraalia linnades ei pruugi olla kõige kergem tööd leida ja maapiirkonnas töötamine on hea võimalus jalad alla saada. Ja seda eriti just alguses, kui raha veel kogunenud ei ole. Toome sulle kogu informatsiooni, mida vajad selleks, et alustada. Kirjeldame peamiste puu- ja juurviljade korjamise erisusi ning üldiseid farmitöö tõdesid.

Viljakoristustööd Austraalias võivad olla puuviljade, juurviljade või ka pähklite korjamine, pakkimine, istutamine, eemaldamine, harvendamine või sorteerimine. See on tavaliselt füüsiliselt üsna raske töö, aga samas tasuv ja ka huvitav kogemus, kuna kodus sa seda arvatavasti kunagi ei teeks ja see on hea moodus, kuidas teenida raha ja näha erinevaid Austraalia piirkondi ja kohtuda kohalikega, kellest nii mõnigi on väga ekstravagantne isiksus. Mis peamine – tööd on lihtne leida ja kui sa tead, kus hooaeg käimas, ei jää sa kunagi ilma ametita.  Saad alustada juba samal päeval ja see ei nõua peaegu mingisugust erioskust või -teadmisi. Erinevaid farmitöid on palju, aga kõige tavalisem on korjamine. 

Peamised asjad, mida peaksid teadma:

Palk

Esiteks, farmerid maksavad sulle töö eest kas tükipalka (on contract või piece-rate) või tunnipalka (wage). Esimesel juhul sõltub palga suurus sellest kui palju sa korjad. Tavaliselt makstakse kindel summa karbi või ämbri pealt ja mõnikord sõltub palk ka kaalust. Kui sa saad hourly wage’i, siis saad kindla summa töötatud tundide eest. Hea on ka see, et farmitöötajad peavad maksma vähem makse võrreldes teiste töödega (13%).

Erinevad koristusstiilid:
  • Viljakoristustööd erinevad ka selle poolest, kuidas koristada tuleb.
  • Strip picking – tähendab, et peab korjama iga vilja puult enne kui saad liikuda järgmise puu juurde.
  • Color picking – ainult kindla värvi saavutanud puu- või juurvili tuleb ära korjata.
  • Size picking – pead korjama kindla suurusega vilju.
Üldiselt antakse sulle kohapeal juhised ja vaadatakse, et sa korjaksid õige värvi ja suurusega vilju. Colour ja size picking on üldiselt kõrgema tasumääraga, aga see korjamine on ka vaevalisem ja aeglasem ning üldiselt ei tasu see kõrgem tasumäär ennast väga ära.
Töötingimused

Töötingimused varieeruvad olenevalt töökohast. Mõned tööd on väga lihtsad ja mõned füüsiliselt üsna rasked. Tavaliselt pead sa vedama kotte või korve puu- ja juurviljadega ja mõnikord käima nendega suurtest redelitest üles ja alla. Sa ei pea olema supervormis, et seda tööd teha, aga tükipalga puhul on see kindlasti abiks, kuna mida paremas konditsioonis sa oled ja mida kiiremini töötad, seda rohkem teenid.

Enamuse tööde puhul oled sa väljas päikse käes ja tavaliselt ilma varjuta. Kerged ja õhukesed riided on parimad, aga vaata, et nad sind ka päikse eest kaitseks. Pikad varrukad on head, kui sa korjad pirne, apelsine, õunu või muid vilju puudelt, millel on oksad või okkad. Lühikestes pükstes töötamine on hea, aga kasuta sel juhul päiksekreemi. Kanna nokaga mütsi, siis ei paista ere päike näkku. Samas ei tohi see liiga suur olla, kuna jääb okstesse kinni ja võtab hoogu maha. Töösaapad on vajalikud, kuna sa ronid päev läbi redelil. Sandaalid või plätud võivad selleks üsna ebamugavad olla.

Ohutus ei ole farmerite jaoks just kõige suurem mure. Nad seletavad lühidalt, et kuidas on õige asju teha ja ütlevad, et joo palju vett ning saadavad su teele. See on sinu asi, et sa redelilt alla ei kukuks vms. Kindlasti tekib sul mõni olukord, kus sa sealt alla komistad, ükskõik kui ettevaatlik sa ka ei ole. Aga ega see hullema kui mõne marrastuse või sinikaga ei lõpe.

Enamasti töötad sa 8-12 tundi päevas. Seega võta kaasa midagi süüa ning kindlasti palju vett. Üldiselt võid sa süüa ka neid samu puuvilju, mida korjad, aga farmerid eelistavad, et sa seda ei teeks. Sa ei pea seda supersalajas hoidma, aga farmeri nähes hunnikuid endale taskusse laduda pole ka vast kõige parem mõte. Viljakorjamistöö on hooajaline ja enamus kohtadest Austraalias on võimalik seda teha ainult mõned kuud aastas. Kuna erinevates paikades on aastaajad erinevad ning ka viljad saavad eri aegadel valmis, on võimalik liikuda terve aasta Austraalias nii, et tegeled ainult viljakorjamisega.

Kust farmitööd Austraalias otsida?

On mitmeid liste, mis aitavad sul otsustada, kus parajasti leidub koristustöid. TNT avaldab suure juhise oma tasuta ajakirjas ja Employment Nationalil on telefon, kuhu saab helistada. Mõned EN kontorid on abivalmimad kui teised. Aga kindlasti tasub proovida. Näiteks Sheppartonis, Victorias on kontor korraldanud inimestele tööleidmise igale poole Victorias, aga Freemantles, Lääne-Austraalias ei teinud nad suurt midagi.

Harvest Trail

Hea koht, kust uurida farmitöid, on The Harvest Trail, mis on ametlik Austraalia tööotsimise lehekülg. http://jobsearch.gov.au/harvesttrail/default.aspx Kindlasti maksab otsida backpackerite hostelitest, kuna tihti nad oskavad sind aidata, neil on oma teadetetahvel ja nad sõidutavad sind isegi mõnikord tööle!

Töövahendusbürood

Üldiselt soovitame ühena esimestest toimingutest täita ära avaldused töövahendusbüroodes ja nad enda eest tööle panna. Pikk list töövahendusbüroosid (ja ka muid strateegiaid ning nõuandeid) on üles loetletud meie Working Holiday Käsiraamatus. 

 

Puuvilla farm Austraalias

Puuvilla farm Austraalias

 

Tax File Number

Enamus farmereid tahavad, et sul oleks tööviisa, aga tegelikult ei küsi nad seda näha. Peamine,  mida nad tahavad, on Tax File Number. Kui sul seda numbrit pole, maksustatakse sind oluliselt kõrgemalt. Mõned inimesed mõtlevad suvalise numbri välja, kasutavad kellegi teise oma või siis ütlevad, et nende number on alles saabumas. Tegelikult ei ole selle numbri tegemine raske ja seda saad teha kohe pärast saabumist. Aga see võtab vähemalt kuu aega, enne kui nad sind kõrgemalt maksustama hakkavad ja seega jõuad sa kuu aega tööd teha, ilma et sa kaotaksid midagi oma palgast maksudeks. Paljud farmerid palkavad ka mustalt ja maksavad sularahas.

Majutus

Mõned farmid on nii suured, et neil on vaja 50 inimest, kes töötaks mitu kuud jutti, et kõik viljad  saaks korjatud. Suurtel farmidel on majutusvõimalus ja hooned, kuhu paigutada oma töölised. See on väga tavaline Victorias ja mõned farmid Lääne-Austraalias teevad seda ka. Farmis elamise suur pluss on see, et sa saad kulusid kokku hoida, kuna sa ei pea maksma renti hostelis või transpordi eest. Farmides elamine on alati odav ja mõnikord tasuta. Samuti võid sa elada telgis.

 

Farmis elamise eest on makstakse sageli umbes 6 AUD öö eest ja telgis natuke vähem. Sa saad selle eest voodi (ilma lina ja padajata arvatavasti), ühisköögi ja vannitoa. Mõnedes farmides on ka näiteks peoruum ja televiisor. Mõned farmid eelistavad palgata kohalikke, mitte backpackereid ja kohalikega võib seetõttu hõõrdumisi olla. Kui sa farmis elad, siis oled sa arvatavasti kuskil väga üksikus kohas ja kui sul pole autot, on väga problemaatiline kuhugi pääseda ja peaksid näiteks hääletama, et poodi ja tagasi saada. Seega auto omamine tuleb kindlasti kasuks.

Erinevad puuviljad ja nende korjamine

Viinamarjade korjamine

Viinamarjade korjamine on väga lihtne, aga mitte eriti tasuv. Töö kujutab endast väikeste viinamarjade äralõikamist kobara küljast ja kobara korvi panemist. Palk on küll hea, kuid töötunde saab vähe, kuna mingil põhjusel ei töötada tihti pärast 13 ja sa ei saa töötada, kui viinamarjad on märjad. Enamus tagasisidet viinamarjade korjamise kohta on olnud väga positiivne. Palka saab tavaliselt töötunni eest või siis kindla summana kilo eest.

Pirnide korjamine

Pirnide korjamine üks kõige raskemaid puuviljakorjamise töid, kuna need on rasked ja vanemad puud on väga torkivad. Ja pirnide korjamise eest makstakse peaaegu alati tükipalka, seega pead sa kõvasti tööd tegema, et head raha teenida. Pirnifarmis töötad sa tiimis ja sul on järelevaataja, kes sind jälgib ja traktoriga sõidab. See sõltub järelevaatajast, millal ta su korvi liigutab, et sa ei peaks oma väikese kotiga liiga kaugele tühjendama minema, kui see täis saab.

Tavaline palk on 25 AUDi kasti eest. Ja mõnikord saad ühe dollari lisaks kasti pealt, kui on vaja eriti hoolikalt vilju korjata ja neid mitte vigastada, aga see ei ole väga väärt seda eksta hoolitsust. Sa peaksid kohtlema kõiki pirne hoolikalt, aga mõnda on väga lihtne vigastada ja neid peab aeglasema ja hoolsama tehnikaga korjama. Keegi ei korja neid siiski erilise hoolega, kui just ülemus kuskil ligidal ei viibi. Kui sa seda teeksid, oleksid sa liiga aeglane ja ei teeniks üldse raha. Mõned suudavad 5 või 6 kasti päevas üsna kergesti täis korjata, aga enamus inimesi peavad pingutama, et 4 kasti täis saada.

Õunte korjamine

Õunte korjamine on sarnane pirnikorjamisele, kuid õunad on kergemad. Sama suur redel, samasugused teravate okstega puud ja samasugune suur korv, mis on vaja täis saada. Õunte korjamine on vaevaline, kuna neid ei tohi vigastada ja farmerid kontrollivad seda kohapeal. Sa saad tavaliselt 22-25 usdi ämbri eest, kuna õunad on suhteliselt kerged ja peaksid täitma ämbri üsna kiiresti. Selleks, et õunu ei vigastataks, maksavad paljud farmerid ka tunnipalka, eriti kallite sortide nagu Pink Ladiesi puhul. Mõnel juhul siis vaadeldakse sind ja karjutakse, et sa kiiremini teeksid, mis teeb selle veel ebameeldivamaks kui seda on contract picking. Mõned õunapuud võivad päris suured olla ja siis pead sa kasutama hirmutavaid 3 meetriseid redeleid, et tööd teha. Õunte puhul pead sa ka värvi jälgima.

Aprikooside korjamine

Aprikooside korjamine on hea, kuna puud ei ole väga suured. Samas võivad need olla veidra kujuga ja sa pead ronima mööda oksi, et viljasid kätte saada. Oma kategooria on nn kiviviljadel, mis hõlmab ploomid, virsikud, nektariinid ja teised sarnased, millel on kivi sees ja on pehmed. Tavaliselt makstakse nende viljade korjajatele tunnipalka. Virsikute korjamise puhul on segajaks ebemeline asi, mis satub näkku ja igale poole üle keha ja sügeleb põrgumoodi. Paljud inimesed ei kannata seda ja mõned on isegi allergilised. Virsikupuud on üsna madalad ja väiksed, aga on mõnikord istutatud ebaühtlasele pinnasele ja see teeb seal redeliga opereerimise keeruliseks. Nektariine korjatakse samamoodi, aga neil puudub see sügelusfaktor. Ploomide korjamisel kasutatakse näiteks Donnybrookis platvormidega masinaid, niiet sa ei pea redeli peal turnima. Ploome tuleb ka erilise hoolega käsitleda ja seetõttu makstakse nende korjamise eest tunnipalka, umbes 10-12 dollarit tunnis. Palka makstakse tavaliselt iga nädal ja üldjuhul tšekiga.

 

Austraalia kindlustus

Austraalia kindlustus

Leave a Reply