GO UP

Austraaliasse

Mõned üllatavad erinevused austraallase ja eestlase igapäevaelus

Austraaliasse reisides peab arvestama, et lisaks teisele keelele ja kliimale peab kohanema ka nii mõnegi teise teguriga mis eestlasele on üsnagi võõrad. Ühe eestlase õhtusöök on ju siiski teine eestlane. Või mis? Austraalias on lood aga üsnagi teised. Kuid mis need tegurid siis täpsemalt on?

Austraallased on väga sõbralikud ning isegi ülevoolavad

Tüüpiline eestlane hoiab reeglina rohkem omaette ning on sõbralik vaid nendega kes on pere või lähedasemad sõbrad-tuttavad. Ka Covid-19 pandeemia ajal tundus ilmselt keskmisele eestlasele, et üksteisest 1.5 meetri kaugusele hoidmine tundus absurd.. “Miks me peaks üksteisele lähemale minema?”. Toidupoes käies on hästi kui kassapidajalt korralikult summat kuuled, et maksta. Muudest viisakustest rääkimata.

Austraallane on aga hoopis teisest puust. Poodi minnes jõuab üks inimene kassapidajaga ära rääkida nii ilma puudutavad küsimused, poliitika kui ka arutada mis sa ülejäänud päevaga plaanid teha. Ja seda kõike selle paari minuti jooksul kui su ostukorvi skännitakse. Isegi matkal ei saa käia vaikuses, sest iga vastu tulev võõras ütleb sulle ‘tere’ ja isegi ‘küsib’ kuidas päev on läinud. Ole valmis kohmetuma, sest esialgu tundub selline sõbralikkus vägagi võõras. Isegi Austraalia poole lennates on tunda juba lennuparda meeskonna suhtumisest, et hakkad Austraaliale lähemale jõudma- suhtumine läheb aina soojemaks ja sõbralikumaks.

Aga see sõbralikkus tuleb ka kasuks, sest uue immigrandina on palju abikäsi, mis sind aitama sirutavad. Ja kindlasti ole valmis vastama küsimusele ‘Kust sa pärit oled?’, sest eestlase aksent on intrigeeriv paljudele austraallastele ning enamasti ei suudeta kohe ära arvata mis maalasega on tegu.

Nii et harjuta- chit chat’i tuleb palju ning inimesed on ebaloomulikult sõbralikud. Kuniks sa sellega ära harjud.

No rest for the wicked

Võid üsna kiiresti öelda head aega oma hilisele ärkamisele, sest keskmine austraallane ärkab siis kui kukk kireb- päikesetõusuga. Ja päike tõuseb suvisel ajal juba kell 5 hommikul. Ebanormaalne? Alguses kindlasti, kuid Austraalias elades harjud ka ära sellega, et olenemata soojast kliimast ja ootusest, et sellega kaasnevad ka pikad päevad, läheb päike looja väga vara. Queenslandis näiteks loojub päike suvel juba kell 19:00 kandis ning talvel on pime lausa kell 17:00. Kindlasti on varaste ärkamiste põhjuseks ka see, et päevased temperatuurid on reeglina nii kõrged, et inimesed tahavad enne kuuma palju asju korda ajada. Keskmise austraallse tööpäev algab vahemikus 6-8 hommikul, olenevalt kas töötad farmis või linnas. Nii et tee oma beauty sleep’id Eestis olles, sest Austraalias on ütlus ‘No rest for the wicked’.

Vahemaad on absurdselt pikad

Täiesti tavaline on, et üks keskmine austraallane kulutab oma päevast ca 1.5 kuni 2 tundi, et tööl käia. Kui asi ei ole vahemaas, siis on asi liikluses, mis on tipptundidel uskumatult busy. Üsna normaalne nähtus on, et kiirteel 100 km/h alas tiksutakse hoopis 10km/h. Planeeri oma liikumisi väga hoolikalt, sest kas autoga või ühistranspordiga- väga palju aega läheb ühest punktist teise saamisele.

Naljakas on ka, et austraallased on selliste vahemaadega nii harjunud, et kui küsida neilt mingi sihtkoha kauguse kohta siis vastuseks on tihtipeale vaid ‘Ah mate, it’s just down the road‘ või ‘It is only a stroll down the highway‘. Suure üllatusena tuleb sulle asjaolu, et nende jaoks võib selline ütlemine tähendada, et sihtkoht on vähemalt 10-20km kaugusel.

Ah mate, it’s only down the road

Austraalia on kultuuride sulatusahi

Kindlasti oled kuulnud, et Ameerika on see kõigi võimaluste maa. Peale Austraaliasse reisimist on selgelt näha, et palju rohkem inimesi arvab, et selleks unistuste elukohaks on hoopis Austraalia. Austraalias on äärmiselt palju erinevaid rahvusi omavahel segunenud, rahvusvaheliste üliõpilaste mass on meeletu, backpackereid on igast rahvusest ja palju inimesi on otsustanud permanentselt Austraaliasse kolida, et seal elu lõpuni elada ja töötada. Võrreldes teiste suurte riikidega on Austraaliasse permanentselt kolimine üsnagi tehtav.

Lõdvestunud elutempo ja rannakultuur

Keskmine austraallane ei reisi palju välismaale. Suurel osal kodanikest ei ole isegi passi, sest selle omamine ei ole kohustuslik ja selle taotlemine on isegi väga kallis- ca $360. Inimesed võtavad kliima tõttu rohkem aega puhkamiseks, pere ja sõpradega aja veetmiseks ning looduse nautimiseks. Väga tavaline on teha pikemaid lõunaid ning nädalavahetused mööduvad sageli kas rannas, sõpradega pubis, matkaradadel või vabaõhuüritustel. Seda elustiili peegeldavad kindlasti lõõgastavad kohvikud ja restoranid, kus inimesed saavad ega veeta ja einestada ilma kiirustamata.

Austraallased mängivad hobi korras ka palju sporti ning on üsna tavaline, et peale tööpäeva minnakse veel mängima jalgpalli, kriketit, rugbyt või austraalia jalgpalli. Ja muidugi on ka väga tavaline, et üks tradie läheb peale pikka füüsilist tööpäeva oma semudega hoopis pubisse külma õlut mekkima.

Vaieldamatult on Austraalia ja Eesti elustiilis väga palju suuri erinevusi, mis ei tundu võib-olla suurtena kuni neid erinevusi omal nahal tunda saab. Muutused igapäevaelus ei ole samas absoluutselt negatiivsed, lihtsalt sisse magamisega peab suure tõenäosusega hüvasti jätma. But it is all worth it!