GO UP
Image Alt

Austraaliasse

TOLLIREEGLID AUSTRAALIAS: Mida tohib riiki tuua ja mida mitte…

Austraalias on tollireeglid väga rangete piirangutega, eriti toiduainete sisseveo osas, sõltumata päritoluriigist.

Mõned tooted on lubatud, mõned rangelt keelatud, kolmandad võivad olla lubatud, kuid võivad vajada Austraalia pinnale saabumisel deklareerimist.

Kui te ei deklareeri toodet, mis peaks olema deklareeritud, võib toll teid lennujaamas kinni pidada. Raiskate palju aega ja riskite väga suure trahvi saamisega ning ka vastavate toodete konfiskeerimisega. See pole Austraaliasse saabumiseks just parim variant.

Siin on lühike juhend Austraalia piiril lubatud ja keelatud toodete kohta, samuti reeglid posti teel kauba saatmiseks Austraaliasse.

Tolli läbimine

Lennukipersonal annab teile “Sissetuleva reisija kaardi”. Selle kaardi abil saate deklareerida kaubad ja tooted, mida viite Austraalia pinnale.

Iga reisija peab selle hoolikalt ja ausalt täitma. Kui teil on kahtlusi esmete või toodete suhtes, mida Austraaliasse kaasavõtmiseks kaalute, soovitame need pigem deklareerida.

Kui saabute lennujaama, tuleb tollile esitada teie reisija kaart koos passiga. Bioohutuse ametnik kontrollib teie deklareeritud asju ja võib esitada mõned küsimused, et veenduda, et esemed vastavad reeglitele.

Kui ametnik leiab, et kaubad on madala riskiga, võite need alles hoida. Kui ta usub aga, et need kujutavad endast riski, on teil kolm võimalust: maksta tollitasu, saata need tagasi päritoluriiki või saata need hävitamisele. Kõik need võimalused on teie kulu ja kirjadega.

⚠️ Hoiatus: Isegi kui te ei deklareeri ühtegi kaupa, võib bioohutuse ametnik ikkagi teie pagasit kontrollida. Tolliametnikud võivad selleks kasutada röntgenit või koera. Koeri kasutatakse Austraalia lennujaamades laialdaselt. Teadmiseks: piirivalvekoeri ei tohi kunagi puudutada ega silitada.

Enne väljalendu soovitame lugeda kehtivaid eeskirju Austraalia Piirivalve veebisaidil.

Austraalia tolli poolt keelatud tooted

Mõned tooted, nagu enamikus maailma riikides, on täielikult keelatud: narkootikumid, relvad, ilutulestik, paukpadrunid, teravad esemed ja võltsingud. Need tooted on keelatud kõigis lennujaamades nii kontrollitud pagasis kui ka käsipagasis.

Loomset päritolu tooted ja taimed

Loomset päritolu toodete ja taimede kohta käivad samuti reeglid. Riiki ole lubatud tuua koralle, jahitrofeesid ega elevandiluust tooteid. Näiteks ei ole lubatud tuua loomaluust valmistatud suveniire.

Elusate taimede ja seemnete importi reguleeritakse väga rangelt. Võite tuua lihatooted, kui need on konserveeritud (vt allpool), ning ei ole lubatud lihatooteid, mis ei ole konserveeritud (kaasa arvatud vaakumpakendatud tooted nagu näiteks beef jerky jne), kui teil pole selleks luba.

Kodused toiduained ja värske toit

Austraaliasse ei ole lubatud tuua värskeid puuvilju (õunu, banaane, apelsine jne) ega üldisemalt ühtegi sellist värsket toitu, mis võib sisaldada mikroorganisme. Seega on keelatud munad, enamus taimi/seemneid, värskeid ürte, sarapuupähklid, metspähklid ja mandlid. Unustage vanaema poolt reisi jaoks kaasa pandud kodused koogid ja muud küpsetised!

PARIM REISIKINDLUSTUS SELJAKOTIRÄNDURITELE

LUBATUD TOOTED

Te ei pea deklareerima pakendatud tooteid, mis on mõeldud teie isiklikuks kasutamiseks ja tarbimiseks, näiteks:

  • kohv ja tee
  • šokolaad ja maiustused (kommid, küpsised, närimiskumm jne)
  • (mitte isevalmistatud) kosmeetikatooted
  • kartulikrõpsud
  • jne

DEKLAAREERITAVAD TOOTED

Toit

Siin on loetelu peamistest toiduainetest, mida võite isiklikuks tarbimiseks küll kaasa võtta, kuid mida peate deklareerima:

Lihatooted on lubatud, kui need on tööstuslikult valmistatud ja pakendatud. Need peavad olema steriilsetes purkides, pakendites ja nad peavad olema n-ö riiulikindlad (kvaliteedi säilitamiseks ei vaja nad külmkappi ega sügavkülmikut). Tolliametnikud kontrollivad, et tooted vastaksid nendele kriteeriumidele.

Unustage sink, peekon, salami ja vorst oma pagasis!

Juustud, või ja piimatooted on lubatud, kui need on tööstuslikus kommertspakendis. Silt peab selgelt näitama päritoluriiki.

Mesi on lubatud, kuid seda tuleb deklareerida. Saabumisel tuleb see üle vaadata bioohutuse ametniku poolt, et kinnitada, et see on saastumisest vaba.

NB! Lääne-Austraalias on mesilaste ja mesindustoodete suhtes rangem karantiinirežiim.

Tubakas ja alkohol – teil on õigus kaasa võtta teatud kogus (eelistatavalt oma käsipagasis).

Te ei tohi kaasas kanda rohkem kui 25 sigaretti. Tubaka puhul on lubatud 25 grammi inimese kohta. Närimistubakat võib võtta 1,5 kg inimese kohta. Elektroonilised sigaretid ei tohiks olla probleemiks, kui need ei sisalda nikotiini.

Alkohol on lubatud kuni 2,25 liitrit inimese kohta.

Raha

Saabumisel tuleb teil deklareerida sularaha juhul, kui teil on kaasas üle 10 000 AUD.

Mistahes kaup, mille väärtus ületab 10 000 AUD (või välismaist ekvivalenti), tuleb samuti deklareerida.

Deklareerimisel peate maksma tollimaksu, mis moodustab deklareeritavate toodete koguväärtusest 5%. Need deklaratsioonid saab teha veebis, integreeritud kaubasüsteemi (ICS) veebisaidil või paberil vormi B650 kaudu.

Maksuvaba ostlemine

Kui ostate maksuvabu tooteid, on teil ka piirangud, kui palju te neid Austraaliasse kaasa toote. Kui ostate alkoholi, on piiriks taas 2,25 liitrit inimese kohta. Pange tähele, et see ei ole lisaks pudelile, mille võisite enne väljalendu oma kohvrisse pista. Ikka 2,25 liitrit on kogu kogus, mille võite riiki tuua. Sigarettide puhul on piirangud taas 25 sigaretti inimese kohta või 25 grammi tubakat.

Kui olete-18 aastane või vanem, võite tuua $900 väärtuses maksuvaba üldkaupu. Kui olete alla 18, võite tuua $450 väärtuses. See hõlmab näiteks parfüüme, ehteid, käekellasid, sporditarbeid, nahatooteid, kaameraid, elektroonikaseadmeid ja maksuvaba ostlemise käigus lennujaamas soetatud kingitusi.

Matkavarustus

Kogu matkavarustust võidakse tolli poolt kontrollida. See võib minna nii kaugele kui jalatsid, mida kasutasite varasemal reisil. Peamine eesmärk on vältida teadmata päritoluga bakterite sattumist teiste riikide pinnaselt Austraaliasse. Seega veenduge kindlasti, et kogu teie varustus, mis on juba mujal kasutuses olnud, oleks põhjalikult puhastatud.

Retseptiravimid

Iga retsepti nõudev ravim tuleb deklareerida. Toll võib kontrollida ja nõuda retsepti. Vastava tõendi saate kas perearsti või eriarsti käest. Ärge unustage oma retsepti inglise keelde tõlkida!

Ravimid, mis ei vaja retsepti, näiteks aspiriin, ei vaja deklareerimist.

Teatud ravimeid tuleb juba enne lendu deklareerida. Need on ravimid, mida saab kasutada ohtlikul, kuritarvitaval või sõltuvust tekitaval viisil: steroidid, valuvaigistid, meditsiiniline kanep.

Lisateabe saamiseks vaata: Narkootikumide kontrollibüroo

Seemned/puit

Lubatud on ainult teatud seemned, mis peavad olema pakendatud ja märgistatud oma täieliku botaanikalise nimega (perekonna ja liigi järgi). Need ei tohi olla saastunud (elusad putukad, muld, lehed, varred, viljaliha, kaunad, loomade jäägid).

Enamik puidust esemeid on Austraalias lubatud, kui need on vabad koorest, putukatest ja putuka kahjustustunnustest või muust saastumisest. Et teada saada, kas puittooted on kahjustunud putukate poolt, uurige neid hoolikalt, et näha, kas seal on auke või saepuru. Puidutooted tuleb saabumisel deklareerida ja kontrollida. Kui need ei vasta imporditingimustele, töödeldakse, eksporditakse või hävitatakse need teie kulul.

Lemmiklooma toomine Austraaliasse

Kui soovite oma lemmiklooma Austraaliasse kaasa võtta, peate taotluse esitama Põllumajanduse ja Veeressursside Ministeeriumile loa saamiseks. Teie lemmikloom tuleb Austraaliasse saabudes karantiini panna (kestus võib varieeruda). Peate taotluse tegema väga varakult, enne reisi algust, kuna menetlus võib olla üsna pikk.

Lisaks peate teatud kindlal ajavahemikul enne reisi tegema mitu sammu: viima oma lemmiklooma veterinaararsti juurde ühe või mitme tervisekontrolli jaoks, taotlema loomade impordiloa, reserveerima oma koha karantiinis jne.

Lisaks peate deklareerima kõik loomaga seotud tooted: koerakorv, toit, kaelarihmad, linnupuur jne.

Teatud loomaliigid ei ole Austraaliasse lubatud. Kodulinnud ja küülikud ei ole näiteks Austraaliasse impordiks lubatud, välja arvatud juhul, kui nad on pärit Uus-Meremaalt.

Lisateabe saamiseks või kui soovite teada, kas teie lemmikloom on Austraaliasse lubatud, külastage veebisaiti: https://www.abf.gov.au/entering-and-leaving-australia/can-you-bring-it-in/categories/live-animals-and-pets


Paki saatmine Austraaliasse

Kõik postipakid, mis saabuvad Austraalia rahvusvahelistesse postikeskustesse, vaadatakse läbi. Põllumajandusministeeriumi bioohutuse ametnikud ja nende koerad otsivad riskantseid kaupu, nagu teatud toiduained, loomatooted (liha ja lemmikloomatoidud) ja taimematerjal (sealhulgas seemned, kaktused jne).

Mida saate Austraaliasse postiga saata
Reeglid selle kohta, mida võite Austraaliasse saata, on sarnased nende reeglitega, mida peate järgima tollis ise Austraaliasse reisides.

Siin on väike kokkuvõte:

Mis puutub toiduainetesse, siis ei saa te panna oma pakendisse omatehtud tooteid (nt moos). Konserveeritud tooted pole probleemiks. Ka kommertsiaalselt pakendatud koogid ja alkoholipudelid on lubatud. Võite saata ka vaakumpakendatud juustu.

Muud tooted on Austraaliasse saatmiseks keelatud. Nende hulka kuuluvad ehtsast karusnahast riided, samuti sularaha, väärismetallid, elevandiluu, poolvääriskivid või väärismetallid.

Puhastage kaup enne postitamist Kui saadate kingi või spordi-, kalapüügi- või matkavarustust, veenduge, et need oleksid puhtad, kuivad ja mullast, seemnetest või taimejääkidest vabad.

Kaupade pakkimine postitamiseks

Vältige kaupade pakendamist munakarpidesse, puit- või kartongkastidesse, mis on olnud kasutuses puuviljade, köögiviljade või liha hoidmiseks. Need pakendimaterjalid kujutavad endast bioohutusriski, kuna mõnikord võivad elusad putukad peituda pragudesse ja vahedesse. Ärge pakendage esemeid õlgede ega kuivatatud taimedega karpidesse.

Veenduge, et pakk oleks kindlalt ja turvaliselt pakitud, et vältida transpordikahjustusi. Kasutage mullikilet, tugevaid pappkaste ja teipi, et pakk sulgeda.

Postitatud kaupade deklareerimine

Kaupu, mis saadetakse postiga, tuleb saates samuti deklareerida. Lisage üksikasjalik kirjeldus kõigest, mis on pakendis, sealhulgas kasutatud pakendimaterjalid.

Peate täitma tolli vormi.

Sõltuvalt postkontorist, kus teie pakk postitatakse, saate selle täita postkontoris oleva masina abil või peate selle täitma postkontori veebisaidil (saate seda teha oma telefoniga või täita selle kodus oma arvutist). Kui olete deklaratsiooni täitnud, saadetakse teile vöötkoodiga number. Peate selle teabe esitama oma pakki postitades.

Kui kaubad saabuvad ja ei vasta imporditingimustele, hävitatakse need või tagastatakse välisriigi postiagentuurile.

Trahvid ja karistused

Kui te ei deklareeri tolliga deklareerimist vajavaid kaupu või teete oma reisija kaardil vale avalduse, riskite kinnipidamise ja trahvidega. Halvimal juhul võivad trahvid ulatuda üle 420 000 Austraalia dollari ja võib ka kaasneda kuni 10-aastane vangistus.

Teisest küljest, teid ei karistata Bioohutusseaduse alusel, kui deklareerite kõik kaubad, isegi kui need pole Austraalias lubatud.

Pidage meeles, et Austraalia valitsus on tollireeglite suhtes üsna range. See tuleneb riskidest, mis kaasnevad bakterite importimisega väljastpoolt Austraalia keskkonda, mis võib avaldada negatiivset mõju Austraalia bioloogilisele mitmekesisusele. Sellepärast on olemas nii palju reegleid ja karistusi (trahvid ning objekti konfiskeerimine ja hävitamine).

Kahtluse korral

Kui teil on kahtlusi paki ja selle sisu või objekti/toote osas, mida soovite Austraaliasse kaasa võtta, soovitame otse pöörduda Austraalia Piirivalve poole:

Telefoni teel (välismaalt): +61 2 6196 0196. Esmaspäevast reedeni, kell 9.00-17.00 (AEST)

Esmaspäevad on kõnede tipptund, ja siis võib tavalisest kauem aega kuluda, et operaatoriga rääkida.

Tuletame meelde, et keskus on suletud Austraalia riiklikel pühadel.

Lisateabe saamiseks külasta: abf.gov.au