GO UP
Image Alt

Austraaliasse

14 asja, mida sa ei tohiks kunagi Austraalias teha

Riigis, kus peaaegu kõik on OK, on siiski mõned (üllatavad) asjad, mida me teha ei soovita. Siit tulevad siis mõned neist:

 

1. Ära tee kindlaid plaane

Kuigi on hea mõte teha umbkaudne tegevusplaan, kui Austraalias oled, siis paljud üritused, restoranid ja poed tunduvad Aussis lihtsalt eikuskilt “välja kargavat”. See on lihtsalt üks osa Austraalia chillist elustiilist. Veebilehed nagu The Urban List ja Broadsheet on head kohad, kust checkata, mis parajasti toimumas on.

Parimad elamused Austraalias on kultuurilised – kas mõni festival, pop-up restoran, kino rannas või näiteks üllatuskontsert. Seega on alati hea jätta natuke tühja õhku enda graafikusse, et sellistest spontaansustest osa saada.  

 

2. Ära suhtu üleolevalt rannas olevatesse märkidesse

Austraalias ei leia sa palju märke ja hoiatavaid viitasid, aga ühed on olulised – punased ja kollased lipud randades. Tugevate hoovuste tõttu võivad isegi kogenud ujujad suurde hätta sattuda ja seetõttu palutakse neil ujuda lippude vahel. Mõned rannad, nagu näiteks Tamarama Sydneys, on tihti suletud. Isegi, kui sa oled elupõline Pärnu rannahunt ja arvad, et ujud nagu mõõkvaal akvaariumis, siis usu mind –  ookeanihoovused on hoopis midagi muud!

Kui sa näed märke, mis hoiatavad krokodillide, meduuside, haide, kaheksajalgade või muude ohtude eest, tee nest pilti. Aga pane neid ka tähele. Igal aastal saab inimesi surma, kuna nad ei võtnud märke tõsiselt.  

Öeldakse küll, et tõenäolisem on kookospähkliga pähe saada, kui mõnda neist elukatest kohata, kuid kindlasti tasub ettevaatlik olla, kui lipud väljas on.

 

3. Ära alahinda vahemaid

Austraalia on üks suur manner. Seega ära oota, et sõidad Sydneyst Perthi või Adelaidest Darwinisse kahepäevase road tripiga.

Need kaks matka on eriti pikad seiklused läbi karmi kõrbe, kusjuures teeäärseid mugavusi (wc või dušš) on imevähe. Isegi rohkem asustatud teede läbimine Austraalia Idarannikul võtavad palju enam aega kui arvata võiks.

Varu palju aega, et liikuda ühest kohast teise. Alati on mõttekas kaaluda ka lendamist autoga road-trippimise asemel.

 

4. Ära roni Uluru otsa.

Austraalias käib igal aastal 400 000 turisti ja paljud neist ronivad Austraalia kuulsaima kalju Uluru otsa. Kalju otsast avanevad vaated on võrratud ja seetõttu on Uluru otsas turnimisest saanud paljude jaoks midagi, mida kindlasti elus teha tuleb.

See 348 meetrine matk ei ole väga keeruline, aga mitte kõik ei tea, et tegelikult kohalikele Anangu inimestele see ei meeldi, et turistid seal ronivad. Uluru on nende jaoks spirituaalne paik. Nad on lahkesti nõus pakkuma teisi tegevusi ja tutvustama muid vaatamisväärsusi, kuid Uluru otsas ronimine on nende jaoks solvav.

Kui sa tahad kohalike vastu austust näidata, siis võiksid hoiduda kivi otsa ronimast.

5. Ära telli baaris lihtsalt õlut

Sama hästi võiksid ehitajalt küsida, kui palju maksab üks maja või toitumisnõustajalt, mis on õige toit. Tee endale selgeks kohalik õllespetsiifiline lingo, enne kui Aussies kaevule lähed. On olemas terve eraldi släng, mida sa tundma peaks, et õige õlle kätte saada.

Näiteks brownie on pudel, tallie, on pika kaelaga pudel, stybby on väikse kaelaga pudel, tinnie on purk ja slab on kast 24 purgiga. Darwin stubby on 2,25 liitrine õlu. Ja siis on veel klaaside suurused, mis suuremast väiksemani kõlaksid pint, schooner, middy või pot.
Kui on sinu kord kõigile välja käristada, peaksid hüüdma: “My shout!

 

6. Ära mine surfama, enne kui tead surfi-etiketti

Austraalias on maailma üks tugevamaid surfikultuure ja see on hea koht, kus surfamist proovida. Kuid algajad surfarid peaksid olema lugupidavat kogenud surfarite suhtes. Näiteks surfaril, kes on kõige lähemal laineharjale, on õigus sellega sõita. Ära tillerda kellegi teise laine peal, kui ta seda juba võtab.

Paddelda surfarite tsoonist väljaspool, sest muidu võib keegi tulla hooga ning sellisel juhul on kokkupõrge väga tõsiste tagajärgedega. Samuti ära lase oma lauda lahti ja hoia jalanööri suletuna, kuna vabalt ulpiv laud võib olla väga ohtlik.

Algajatel on kindlasti kasulik maksta natuke instruktorile, kes surfitunni annaks, et esimesed kogemused ja lained muretult kätte saada.

 

 

7. Ära paita dingosid

Nad võivad ju tunduda armsad nagu puudlid, aga Austraalia dingod on tegelikult metsikud koerad. Sa võid kohata dingosid parkides, keda on toidetud ja seetõttu nad tunduvad üsna taltsad.

Kuid ära neid paita, sest nad ei ole kodustatud. Statistika kohaselt ei ole dingorünnakuid palju esinenud, kuid on olnud mõned, mis on lõppenud inimese jaoks vägagi traagiliselt. Seega hoia distantsi.

 

8. Ära mine Fraser Islandile ilma kogenud autojuhita

Üks populaarsemaid asju, mida backpackerid Austraalias teevad,  on see, et minnakse 4-veolise autoga trippima Fraser Islandile.

See on üks lahedamaid kogemusi Austraalias, aga pea meeles, et hea oleks rooli panna inimene, kes saab hakkama rasketes oludes sõitmisega. Muda, liiv, ojad jne on üsnagi keerulised ja nii võib su lahe trip osutuda pankrotistavaks õudusunenäoks, kui oma liiklusvahendi mutta matad või ära uputad. Alati leidub hulle, kes üritavad sõita ümber Maheno vraki ja hiljem päästmist vajavad.

Vali oma reisikompanjone arukalt.

9. Ära osta odavat teise ringi autot ilma mehaaniku poolt üle vaatamata

Austraalias on palju neid, kes reisivad kitsukese eelarvega ja seetõttu on tekkinud seal ka märkimisväärne turg teise ringi autodele, mis käest kätte käivad. See on kõige ökonoomsem moodus, kuidas Aussis ringi vaadata.  Pole raske leida odavat autot sealt, kust alustad ning see siis maha müüa seal, kus reisi lõpetad.

Kuid autode kulumine võib Austraalias olla üsna kiire, eriti kui eelmised omanikud on sellega juba paar ringi mandrile peale teinud ning neid masina tervis väga pole huvitanud.

Kõige kindlam on lasta mehaanikul see üle vaadata, sest viimane asi, mida sa vajad, on see, et auto kuskil hüljatud maanteel keset kõrbe üles ütleb. Nõuandeid auto ostmise kohta oleme kirjutanud pikemalt Working Holiday käsiraamatus

10. Ära kohalike naljade ja norimise peale solvu

Austraallased on tuntud oma sarkasmi ja enesekriitilise huumori poolest. Neile meeldib üksteisele “kraesse pissida” ja üksteist heatahtlikult norida.  See on tegelikult sõpruse märk ja selle pärast ei maksa solvuda.

Proovi kuulata värvikat kohalikku slängi, et sa vestlusesega sammu peaksid.

Aga enda slängi nn Aussismide (näiteks g’day, mate ja sheila)  punnitamine kõlab rumalalt ja peaks olema ka üks neid asju, mida Austraalias pigem mitte teha.

11. Ära jäta proovimata Vegemite’i

Kui meil on kama, siis Aussidel on Vegemite. Kuigi paljud teised rahvused ei oska selle soolase, lõhnava, pruunika pasta kohta midagi arvata, siis aussikad panevad seda röstsaiale ja võileivale.

Neile, kes seda armastavad, toob see neelud kurku. Paljud seda ka ei kannata, kuid trikk on selles, et ei tohi üle laadida. Väike täpp võib maitsta nagu Paradiis, suurem hunnik aga tahab sisikonna tagurpidi käima panna.

Vegemite austatakse kui Austraalia rahvustoitu. Ära lahku enne, kui oled seda proovinud.

12. Ära päikesega üle pinguta

Austraalia on Antarktika osooniaugu lähedal ja see tähendab, et UV kiirgus on palju tugevam kui mujal maailmas. Austraalias on ka maailma suurim nahavähi esinemissagedus, mis tõestab seda, et sealne päike ei ole naljaasi.

Kui sa liiga palju aega päikese käes veedad kohe oma reisi alguses, kui pole veel jõudnud päikesega harjuda, on oht, et lõpetad kuumarabandusega haiglas.

Kata oma nahk pikkade varrukatega ja viibi aeg-ajalt varjus, et päikesega kokkupuudet vähendada. Eesti moodi tundide viisi rannas vedeleda pole kindlasti hea mõte.

 

13. Ära ole vaid ühes linnas või ühel rannal

Kui sa juba tripi teisele poole maakera ette võtad, siis võiksid kogeda kõike, mida Alumisel Mandril on pakkuda.

Kuigi Sydney ja Melbourne on oma reputatsiooni auga välja teeninud, siis ka Whitsundays, Adelaide, the Outback, Perth, Brisbane, Fraser Island, ja ka Great Barrier Reef on võrratud!

Üsna hea variant, kuidas Austraalias ringi trippida, on vagunelamu rentimine. Pea vaid meeles, et Aussis on vasakpoolne liiklus. Kui soovid aega kokku hoida, siis võid kaaluda ka lendamist mõne odavlennufirmaga nagu Jetstar ja Tigerair.

 

 

Kui soovid rohkem nõuandeid selle kohta, mida Aussi teha ja mida mitte teha, tule kuulama meie koolitust. Toimumisaegade kohta leiad infot siit: https://austraaliasse.ee/austraalia-infotunnid/

Leave a Reply