Auto ostmine Austraalias
AUTO VÕI MUU MOOTORSÕIDUKI OSTMINE
Tihti öeldakse, et ilma oma autota Austraaliat ei näe. Oma transpordi omamise eelised on kõigile teada – mine, kuhu tahad; peatu, kus tahad ja tee, mida tahad.
Paljude töökohtade eelduseks on oma transpordi olemasolu. Liiklemine ühistranspordiga on tüütu ja võtab kaua aega, kuna vahemaad on pikad ja tööle jõudmiseks pead halval juhul sõitma mitme erineva bussi või rongiga. Lisaks annab auto tunduvalt vabamad käed – saab nädalavahetuseks linnast ära sõita.. Maal ringiseiklemiseks on auto aga ülimalt vajalik.
Siin on nimekiri erinevatest viisidest, kuidas osta ja müüa sõidukeid:
- Gumtree kuulutused: www.gumtree.com.au
- Muud veebilehed (näiteks):
- www.drive.com.au
- www.carsales.com.au
- Jne (googelda)
- Kohalikud ajalehed (tasuta või tasulised)
- Autoturg
- Plakatid (autodel, poeakendel, teadetetahvlid kaubanduskeskustes, hostelid, noortehotellid)
Kas peaks ostma edasimüüjalt või omanikult?
Üldiselt ostetakse sõiduk otse omanikult. Hinnad on nii paremad ja kuulutusi on lihtne leida. Diilerit on hea kasutada siis, kui ei leia seda, mida vajad või kui diiler pakub näiteks garanteeritud tagasiostuhinda.
MILLAL OSTA
Märtsist septembrini on hinnad odavamad. Kuid ära Eestis olles auto ostmisega tegele. Õigem oleks ikkagi auto kohapeal üle vaadata. Hinnad on tavaliselt kaubeldavad, kuna paljudel backpackeritel on vaja kiiresti autost lahti saada.
Soovitame valida Austraalias levinud mudeli (nt , Toyota Hiace, Toyota Camry, Toyota Land Cruiser/Hilux Holden Commodore, Mitsubishi Magna või Ford Falcon). Siis on lihtsam leida varuosi ja ka lihtsam pärast müüa.
Mida enne ostmist kontrollida?
Austraalia sõidukitel on sageli suurem läbisõit kui Euroopa autodel. Küsi sõiduki hooldusajalugu ja kontrolli tšekke. See annab ülevaate auto üldisest seisukorrast ja sellest, kas eelmiste omanike poolt on see hästi hooldatud või mitte.
Mida pead arvestama:
- valmistamise aasta
- mudel / mark
- läbitud kilomeetrite arv
- Hooldus / hooldusajalugu ja sõiduki eelmised omanikud
- registreerimisriik ja registreerimisnumbrite arv
- sõiduki üldine seisund
- bensiini või diislikütuse tarbimine
- Lisad ja nende toimimine
Kui sõiduk ei ole varustatud telkimisvarustusega (sageli ta seda on!) või kui seda pole piisavalt, võite leida kõik, mida vajate, suurtest kaubamajadest (K- mart, Target, Big W) mõistlike hindadega.
Täpsemalt Auto ostmise ja muude Austraalia toimingite kohta räägib Taavi meie koolitustel. Vaata rohkem koolituste kohta siit: https://austraaliasse.ee/austraalia-koolitused/
Sõiduki ostmise protsess
Kui oled näinud sobivat sõidukit, pead kõigepealt võtma sõiduki nägemiseks ühendust müüjaga.
Siis on aeg sõidukit kontrollida. Kontrollige rehve, mootorit, kontrollige, kas kõik uksed ja aknad on korralikult suletavad ja avatavad. Veenduge ka, et elektrisüsteem töötab.
Kontrollige, kas on olemas varuratas. Vaadake, millal tehti viimane tehnoülevaatus.
Minge proovisõidule. See võimaldab teil kontrollida mootori heli, kontrollida, kas heitgaasis, pidurites jne on suitsu. Veenduge, et auto on registreeritud.
Kui eelmine omanik keeldub proovisõidust, ära osta! Kui teil on kahtlusi, võite alati lasta autot kontrollida kvalifitseeritud mehaaniku poolt.
Kui soovite pärast testimist sõiduki ära osta, tuleb ümberregistreerimise osa.
See on natuke erinev iga osariigi puhul ja rohkem infot saab siit: https://help.carsales.com.au/hc/en-gb/articles/203764339-I-ve-sold-my-car-What-do-I-need-to-do-next-
Lõpuks peab sõiduki eest maksma. Suurem osa tehinguid tehakse sularahas.
Kui olete ostnud, on teil ülekande tasu maksmiseks ja sõiduki kandmiseks enda nimele 14 päeva (vastasel juhul on trahvioht).
Selleks on parim külastada registreerimiskeskust osariigis, kus sõiduki ostad (näiteks WA transpordiministeerium).
Registreerimisnõuded on osariikide ja territooriumide lõikes erinevad, kuid tavaliselt tuleks esitada: isikut tõendavad dokumendid (pass), juhiluba, postiaadress Austraalias (osariigis, kus sõiduk on registreeritud), omandiõiguse üleandmise ja tehnoülevaatuse tunnistused.
Registreerimine (rego)
“Registreerimine” või “Rego” on Austraalias kohustuslik. Austraalias on valitsus viimasel ajal tuuleklaasi kleebised kaotanud. Nüüd on kogu süsteem arvutipõhine. Autot ostes tuleb kindlasti kontrollida kas autol on kehtiv rego, selleks on igas osariigis vastav veebileht.
Rego kehtib 3 kuni 12 kuud (sõltuvalt sellest, kui palju maksad) ning hõlmab kindlustust (kolmanda isiku meditsiinilise kahju vastu, kui oled õnnetusjuhtumi põhjustanud), kuid mitte teise isiku sõidukile tekkinud kahju vastu, kui juhtum on sinu süül põhjustatud.
Pea meeles, et regulatsioonid sõltuvad sellest, kus sõiduk on registreeritud (mitte sellest, kus viibid, kui sõiduki ostad). Kui ostad oma sõiduki NSW-s (näiteks Sydney linnas), kuid ostetud sõiduk on litsentseeritud teises osariigis, pead järgima selle teise osariigi eeskirju, kus sõiduk on litsentseeritud.
Vastasel juhul peab sõiduki koheselt uuesti registreerima (rohkem kulusid ja rohkem paberimajandust).
Mõned osariigid on teistest rangemad. Näiteks mõnedes osariikides peab käima garaažis, et saada tehnoülevaatustunnistus, et uuendada rego või sõiduki omandiõigust.
Osariigid, mis nõuavad kohustuslikku n-ö garaažikontrolli, et uuendada registreerimist, on NSW & NT.
Mõned osariigid on leebemad kui teised. Näiteks Lääne-Austraalia ja Lõuna-Austraalia ei nõua garaažikontrolli. Sõiduki ostmine nendes osariikides võib säästa raha – pole vaja teha garaažikontrollis väiksemaid remonditöid enne rego uuendamist või auto müümist.