GO UP
Image Alt

Austraaliasse

Kuidas minna Austraaliasse tööle

Mõtled minna Austraaliasse tööle? Siin on 17 sammu, mida selleks teha:

1. Pass ja Viisa

Enne, kui üldse midagi plaanima hakkad, vaata kui kaua su pass kehtib. Kui see kehtib vähem kui 2 aastat, siis oleks vaja enne viisa taotlemist uus pass taotleda. Kuigi Austraalial ei ole nõuet, et pass peab kehtima 6 kuud pärast riigist lahkumist (mõnel riigil selline nõue on), siis võid ikkagi sattuda jamadesse juba sinnalennul. Austraalias aegunud dokumentide uuendamine on üks paras migreeniallikas. Passi saab uuendada siin: https://www.politsei.ee/et/juhend/eesti-passi-taotlemine-taeiskasvanule

Taotle Austraalia Working Holiday tööviisa

Seda saad teha siin: https://www.homeaffairs.gov.au/trav/visa-1/417-

või StudentTouri kodulehel: http://www.studenttour.eu/austraalia/austraalia-tooviisa/

Viisa hind on 440 AUD ehk umbes 285 eur (seisuga juuni 2018).

StudentTour võtab teenustasuna 25 euri, aga läbi ST on sul endal vähem jamamist, kuna ettevõte on aastate jooksul teinud sadu viisataotlusi ning seeläbi viisa taotlemisel väga kogenud.

PS! Viisa saamiseks pead olema vanuses 18 kuni 30 (kaasa arvatud). 

Sul on pärast viisakinnituse saamist aega 1 aasta riiki siseneda. Kui selle tähtaja üle lased, võid viisa küll uuesti taotleda, aga sel juhul tuleb ka viisalõiv uuesti maksta.  

Ooteaeg on 1-2 kuud, kuid võib ka minna kauem, olenevalt sellest, kas tingimustele vastad. Reaalsuses käib asi tavaliselt kiiremini, kuid sada protsenti kindel ei saa selles olla. Kõige kiiremini on vastus taotlusele tulnud ka 1 päevaga. Siiski on hea arvestada, et päris koheselt vastust ei saa. Tervisekontrolli (kopsuröntgenit) eestlastel enam viisa saamiseks vaja ei ole.

Viisa taotlemisel pead esitama passikoopia ja tõendi selle kohta, et sul on 5000 aud (u 3200 eur) väärtuses rahalisi vahendeid, et seal hakkama saada. Pangakonto väljavõttest screenshot piisab.

 

 

2. Pane paika plaan. Vähemalt esialgne

Kas sul on Aussis tuttavaid või tahaksid pigem omapäi kõiki nurki ja nurgataguseid avastada? Kas eelistad pigem rannas päevituse kallal töötada (Surfers Paradise) või hoopis kohvikukultuuri nautida (Melbourne)? Kas plaanid otsida tööd tõstukijuhina farmis (Perth) või hoopis ettekandjana restoranis (Sydney)? Plaan hakkab niikuinii pidevalt muutuma, kuid edukamad on need, kel mingid ideed pidevalt tagataskus varuks. 

Plaani aitavad teha meie koolitused:

https://austraaliasse.ee/austraalia-infotunnid/

Seal kuuled juba Aussis käinud eestlastelt muljeid, nõuandeid, nippe ja kogemusi. Ja see on kindlasti suureks eeliseks kümnete tuhandete backpackerite ees, kes igaastaselt Austraaliasse tööle ja seiklema lähevad.

 

3. Pane kõrvale raha, mis kulub Austraalias esialgseteks kuludeks

Ametlik nõue on, et sul peaks olema 5000 AUD (umbes 3300 EUR), et Austraaliasse siseneda. Kuigi piiril seda ei kontrollita, soovitame ka meie sarnase summa valmis panna. Seda selleks, et mitte sattuda Austraalias nõiaringi, kus tuleb vastu võtta iga näruse palgaga töö ja lugeda iga viimast kui senti. Kuid kui oled seiklejahingega, siis võib ka rahatuna Aussi tulemine vinge kogemus olla. Tähtis on pealehakkamine ja tegutsemine, mugavustsoonist väljatulek. Ja vahel on just rahapuudus see hea motivaator, mis tegutsema paneb!

Austraaliasse tööle

Austraaliasse tööle


4. Vali sihtkoht, kust seiklust alustada ja osta lennupiletid

Austraalia on suur riik ja ilm on eri piirkondades erinev. Põhjaosas saab eristada ainult kahte aastaaega. Palav ja kuiv suvi kestab maikuust oktoobrini ning kuum ja niiske talv novembrist aprillini. Lõunaosas kestab juunist augustini talv ning detsembrist veebruarini suvi. Seda võiksid vast eelkõige arvesse võtta.

Vaata lennupileteid ja võrdle hindu. Sydney ei pruugi olla alati kõige odavam koht, kust pihta hakata. Vaaata ka Perthi, Melbourne jne. Tee seda näiteks Momondo.ee kaudu. Austraalia erinevatest lennujaamadest oleme rääkinud siin.

 

Austraalia sihtkohad

Austraalia sihtkohad

 

 

5. Sõlmi Austraalia reisikindlustus

Kohalik arstiabi on väga kallis ja seetõttu tuleks kindlasti reisikindlustuse poliis teha!

Kui kindlustust valid, siis pea meeles, et paljud kindlustusandjad ei luba poliisi enam välismaal olles pikendada. Saad küll teha kindlustuse 6 kuuks, kuid sealt edasi pead uue leidma. Samuti oleks hea eelistada eestikeelse klienditoega kindlustusandjat. On esinenud juhtumeid, kus pingelises olukorras tuleb välismaise kindlustusandja puhul suhelda klienditoaega, kellel on tugev inglise keelle aktsent ning kodustel siin Eestis ei pruugi olla just lihtne asju ajada. Kolmandaks, vali kindlustusandja, kes ka lubatud kahjud alati hüvitab. Välismaiste kindlustusandjate puhul on esinenud ka vägagi koormavat bürokraatiat ning lõpuks jäänudki kahju hüvitamata.

Veebilehelt: Sinureisikindlustus.ee leiad Austraalia Noortepaketi, mis on välja töötatud nende vajadusi silmas pidades, kes Austraaliasse tööle lähevad. Tee poliis nii vara kui võimalik pärast lennupiletite bookimist. Sest siis saad panna kehtima reisitõrkekindlustuse, juhuks kui reis peaks mingil ootamatul põhjusel edasi lükkuma või ära jääma. Samas aga meditsiiniabi kindlustus hakkab kehtima hetkest, mil Austraalias maandud.

 

Austraaliasse tööle

Austraaliasse tööle

 

6. Ava endale pangakonto Austraalias

Austraalia tööandjad, nagu arvata võid, sulle Eesti kontole väljateenitud rahahunnikuid kandma ei hakka. Selleks, on sul vaja Austraalia pangakontot. Soovitame Commonwealthi banka. Seal saad konto avada juba Eestis olles. Täpsemalt saad CommonWealthi plussidest lugeda: https://www.commbank.com.au/personal/can/moving-to-australia/setting-up-your-banking.html . 

 

7. Kanna kontole stardiraha

kasutades näiteks Transferwise teenust. PS! Kindlasti ära kasuta eur-aud ülekannete tegemiseks pankadevahelisi välismakseid, kuna nende teenustasud ja valuutakonverteerimistasud on üle mõistuse suured!

 

8. Broneeri hotell, hostel või Airbnb

Hotelli leiad: www.booking.com

Hosteli leiad: www.hostelworld.com Hostelid on head kahel põhjusel. Esiteks on seal odavam hind ja teiseks leiab juba hostelistest tööpakkumisi ning kohtub teiste backpackeritega, kes oskavad seikluse planeerimise osas nõu anda.

AirBnb: www.airbnb.com. AirBnB võib olla väga hea variant neile, kes otsivad privaatsust ja ei taha hotelli eest hingehinda maksta. AirBnBsse on koondatud pakkumised neilt, kel on kas vaba maja, korter või näiteks tuba rendile anda.

Kuna esialgsed kulud on vägagi märkimisväärsed, on hea mõte meenutada, ega sul mõnda tuttavat Austraalias resideeru. Kuna aastate jooksul on sinna läinud päris kena seltskond kaasmaalasi, siis on sul ehk õnne ja saad mõned ööd vana sõbra diivanil crashida.

 

9. Paki kohver

Mõned nõuanded selleks:

Võta kaasa ID-kaardi lugeja. Kunagi ei tea, millal võib seda vaja minna.

Riideid ja jalatseid pole mõtet palju kaasa pakkida. Need pn Austraalias ehk kohati soodsamadki kui Eestis.

Austraalias on kolme haruga pistikud. Neid saad Eesti elektroonikapoodidest nagu näiteks oomipood.

Võid riiki sisse tuua tollimaksuvabalt:

Ühe suletud sigaretipaki, miles on kuni 25 sigaretti (või 25 grammi tubakatooteid) ja ühe avatud sigaretipaki 25 sigaretiga.

Isiklikuks kasutamiseks võib tuua ka kuni 1,5 kilogrammi suitsuvaba tubakat (närimistubakas või nuusktubakas), kuid peate maksma tollimaksu iga 25 grammi tubaka eest, mis seda kogust ületab (tollimaksu vabalt on lubatud vaid 25 grammi).

Kahtluse korral deklareeri tubakas/alkohol alati. Mittedeklareerimise korral võid saada karistada.

Kui sul on kaasas tollimaksuvabast kogusest rohkem, pead maksma tollimaksu kogu oma kaasavõetud tubaka ja sigarettide pealt, mitte ainult selle pealt, mis lubatud kogust ületab.

Rohkem kui 1,5 kilogrammi närimistubaka või nuusktubaka toomiseks peab olema eraldi luba.

Austraalia kohal laiutab korralik osooniauk ja see teeb sealse päikese väga intensiivseks. Hea mõte on kohvrit pakkides ka seda arvesse võtta. Näiteks päiksekreem või pikkade varrukatega pluus.

Alkoholi on lubatud maksuvabalt sisse tuua 2.25 liitrit ja seda samuti alates 18. eluaastast.

Rohkem lubatud ja keelatud toiduainete kohta näed: https://www.homeaffairs.gov.au/trav/ente/brin

Vaktsiinid?

Austraaliasse sisenemiseks ei nõuta ühtegi spetsiaalsed vaktsiini, välja arvatud juhul, kui oled kuue päeva jooksul enne sisenemist külastanud kollapalaviku riskiga riiki. Soovitatakse aga neidsamu, mis Eesti riiklikus vaktsineerimiskavas ette on nähtud.

 

10. Kohalelend

Lennukis saad kaardi (incoming passenger card), mis tuleb ära täita ja koos passiga tollitöötajale esitada. Viisa on elektrooniline ja seotud passiga. Eraldi dokumenti selle kohta ei ole ja keegi midagi passi ei kleebi.

 

 

 

11. Taotle TNF

Tax file number on põhimõtteliselt nagu isikukood. Ilma selleta sulle kohalikud tööandjad palka maksta ei saa. Seda saad teha alles kohapeal olles. Ankeedi leiad siit.

 

12. Hangi kohalik mobiilinumber

Taaslaetav kõnekaart on soodsaim ja backpackeritele sobivaim. Soovitame Telstrat, mis võib ehk grammivõrra kallim olla, kui Optus, Vodafone või Virgin, aga levi on raudselt parim!

 

13. Pikemaajalisem majutus

See sõltub sellest, kuhu sa tööle plaanid minna. Sageli pakuvad farmid näiteks ka majutust. Kuid kui vajad üürikorterit, siis vaata Gumtreest, või https://www.realestate.com.au

 

Austraaliasse tööle

Austraaliasse tööle

 

14. Täida ära 2-3 avaldust töövahendusbüroos

Pea meeles, et teise aasta viisa saamiseks peaksid esimese viisa kehtivusperioodi jooksul 88 päeva töötama Austraalia maapiirkonnas. See ei pea olema farmis, tähtis on piirkond, kus töötad. Rohkem infot sobivate piirkondade ja ametite kohta leiad siit: https://www.homeaffairs.gov.au/Forms/Documents/1263.pdf

Esiteks mine sisse töövahendusbüroodesse. Need toimivad Austraalias vägagi hästi. Täida ära avaldus ja hakka iga natukese aja tagant uurima, kas sulle on midagi sobilikku leitud. Kuid ära jää koju ootama, millal kõne tuleb. Selle asemel…

 

Austraaliasse tööle

Austraaliasse tööle

 

15. Hakka aktiivselt ka ise tööd otsima

Hoia silmad kõrvad lahti ja otsi aktiivselt, kasutades Gumtree, SEEK, või MyCareer portaali. Koosta korralikult läbimõeldud CV. CV näidiseid leiad siit ja kaaskirja jaoks siit.

Tööd otsides käi ka kohapeal, mitte ära saada ainult e-maile. Ka siis, kui oled saatnud e-maili, on arukas mõne päeva pärast tööandjale helistada ja küsida, kas viimane on ikka meili kätte saanud.

 

 

 

16. Töö leitud – Wohoo!

Work hard, play hard! Mida rohkem raha kokku kühveldad, seda vingemalt saad hiljem töö vilju nautida. Pea meeles, et Austraalias on ületunnitöö ja nädalvahetustel töötamine eriti mahlase tasuga!

 

Austraaliasse tööle

Austraaliasse tööle

 

17. Ela täiel rinnal!

On palju neid, kes lähevad Austraaliasse tööle ja aasta hiljem avastavad, et pole seda võrratut riiki avastada jõudnudki. Ära sina seda viga tee. Suhtle kohalikega, hoia meel avatuna, ole julge ja haara kinni võimalustest! Ära võta ennast üleliia tõsiselt – võta enda eesmärke tõsiselt.

Kõikide mainitud sammude kohta saad rohkem ja põhjalikumat nõu Working Holiday käsiraamatust.

 

 

Leave a Reply